Stolica Chin i symbol cesarskiego majestatu skupia w swoich potężnych granicach historyczną sceną dziejów cesarstwa oraz wielki skok cywilizacyjny, na który Pekin zapracował w ostatnich dekadach. Wielką metropolię charakteryzuje przede wszystkim niewidzialna siła przyciągająca turystów zafascynowanych wyjątkową kulturą, intrygującymi zabytkami, zaskakującą kuchnią i egzotyką niedostępną w innych zakątkach kuli ziemskiej. Chociaż poznanie miasta jest wielkim wyzwaniem, warto zapuścić się w labirynt niekończących się ulic handlowych, bazarów, parków i archeologicznych założeń. Po drodze mija się staroświeckie autobusy, tysiące rowerów i setki mieszkańców reprezentujących wszystkie grupy społeczne. Turystom wydaje się, że miasto pędzi i nieustannie mierzy się z nowoczesnością, by dorównać Zachodowi, a nawet prześcignąć zachodnią cywilizację. Pekinem rządzą jednocześnie chaos i porządek, starodawna architektura i nowoczesne wieżowce, a także wyraźnie odczuwalna orientalna magia. Pekin uzależnia i daje turystom do zrozumienia, że są jedynie pszczołami w ulu rządzącym przez przypadek.
Pekin, którego nazwa po prostu oznacza „Północna Stolica”, położony jest w północnej części Wielkiej Niziny Chińskiej, którą od północnego-wschodu zamyka pasmo gór Yanshan. Na zachodzie wznoszą się góry Taihang, a na północnym-wschodzie rozciąga się malowniczy płaskowyż Niziny Mongolskiej. Chociaż Pekin opływa kilka rzek, żadna z nich nie płynie bezpośrednio przez miasto. Panuje tam klimat kontynentalny połączony z monsunowym, przynoszącym wraz z południowo-wschodnim wiatrem okresowe opady deszczu.
Najwcześniej odnotowaną datą w historii Pekinu jest rok 1045 p.n.e., kiedy w tzw. okresie Youzhou panował legendarny Żółty Cesarz. W tym miejscu od wieków krzyżowały się szlaki handlowe, którymi podążali Mongołowie, Koreańczycy i mieszkańcy środkowych Chin, dlatego miasto stało się ważnym punktem strategicznym tej części Azji. Pierwotna osada nazywana początkowo Ji niejednokrotnie wpadała w ręce najeźdźców i zmieniała nazwę. W związku z niestabilną sytuacją w państwie pierwszy cesarz zjednoczonych Chin – Qin Shi Huang, rozpoczął budowę przebiegającego nieopodal Wielkiego Muru Chińskiego. Gigantyczna konstrukcja, której budowę rozpoczęto w V w. p.n.e. miała stać się nie tylko zaporą przed najazdem z zewnątrz, ale także symbolem potęgi władzy, który na stałe zapisał się w historii jako jeden z „cudów świata”. Ziemie wokół Pekinu często były najeżdżane przez plemiona turecko-mongolskie oraz służyły dynastii Sui jako baza militarnych operacji przeciwko koreańskiemu królestwu Koguryo. Największa rozbudowa miasta, pomimo iż nastąpiła w XII wieku, została powstrzymana najazdem wojsk Chyngis-chana i dominacją w Chinach dynastii mongolskich. Wówczas stolica liczyła już 500 tys. mieszkańców, powstał Pałac Cesarki, urzędy, rezydencje i świątynie, wybudowano też kanał Tonghui łączący stolicę z Wielkim Kanałem. Po wypędzeniu z Pekinu najeźdźców przebudowę miasta kontynuowały kolejne dynastie Ming i Qing, a najwięcej zabytków powstało za panowania cesarzy Kangxi i Qianlonga. Dynastia Qing rządziła aż do początku XX wieku, ulegając wojskom powstańczym walczącym przeciwko feudalizmowi i imperializmowi. W 1911 r. ogłoszono powstanie Republiki Chińskiej ze stolicą w Pekinie, chociaż funkcje rządowe przeniesiono w latach późniejszych na jakiś czas do Nankinu. Nowy Pekin zaczął się rozwijać wraz z powstaniem komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r., kiedy wielki przemysł jeszcze raczkował, a architektura podążała za wzorcami płynącymi ze Związku Radzieckiego. Niestety komunistyczna przebudowa nie wypadła pomyślnie dla miasta, gdyż zburzono większość zabytków, część dawnej architektury zastąpiły betonowe osiedla, a słynny plac Tiananmen zapisał się w historii tragicznymi wydarzeniami z roku 1989. Obecnie Pekin lśni blaskiem i zdradza wiele pozytywnych cech z punktu widzenia turysty, tym bardziej że Igrzyska Olimpijskie z roku 2008 przyniosły miastu mnóstwo korzyści, stawiając aglomerację wśród najnowocześniejszych stolic świata.
Różne oblicza Pekinu nie pozostawiają turysty obojętnym. Tętniące życiem, rozległe miasto, w którym przeszłość miesza się z nowoczesnością oferuje turystom kulturowy szok spotykany i doświadczany na ulicach. Pekin tonie w szerokich arteriach przecinających miasto bez krzywizn, z których najważniejsza jest ulica biegnąca między placem Tiananmen a Zakazanym Miastem, potocznie określana Chang’an Jie. Komunikacja opiera się na trzech głównych obwodnicach centrum, gdzie skupia się nowoczesna infrastruktura z najlepszymi hotelami, biurowcami, restauracjami i kompleksami handlowymi.
Z racji potężnych rozmiarów jednej z największych aglomeracji świata, nie ma co wybierać się tam bez ustalonego planu zwiedzania. Chociaż Pekin zwiedza się przeważnie na zorganizowanej wycieczce, indywidualnie lub z przewodnikiem, zawsze trafia się na intrygujący Plac Tiananmen uznawany za centralny punkt miasta i jedną z największych tego typu przestrzeni urbanistycznych na świecie. Właśnie w tym miejscu rozgrywały się przełomowe wydarzenia w historii Chin, między innymi krwawe starcia między wojskiem a studentami i robotnikami z roku 1989. Do dzisiaj na placu urządzane są parady woskowe, a budynki okalające plac przypominają o minionych wydarzeniach. Brama Tiananmen służy jako trybuna podczas defilad, mieszkańcy miasta obowiązkowo kłaniają się przed pomnikiem Bohaterów Ludowych, tłum zbiera się przy gwardzistach wciągających sztandar przy budynku Wielkiej Hali Ludowej, a do Mauzoleum Meo Zedonga – twórcy dzisiejszych Chin, ustawia się długa kolejka. Przed turystami zainteresowanymi historią Chin, głównie marksizmem, swoje podwoje otwierają Muzeum Chińskiej Rewolucji i Chińskie Muzeum Historyczne, gdzie stałej ekspozycji towarzyszą wystawy czasowe i figury woskowe chińskich przywódców. Na plac najlepiej spojrzeć z Przedniej Bramy – Qianmen znajdującej się na południu, z kolei Bramą Niebiańskiego Spokoju – Tienanmen można się przedostać do drugiego symbolu potężnego Pekinu, jakim jest cesarski kompleks zwany "Zakazanym Miastem". Po drodze warto odpocząć w przyjemnych parkach: Ludowym Parku Kultury lub parku Zhongshan z dodatkowymi atrakcjami w postaci wystaw sztuki i pozostałości historycznych zabudowań.
Wzniesienie Zakazanego Miasta, które przez 500 lat miało służyć kolejnym cesarzom, nakazał w 1421 roku cesarz Yongle, chociaż większość budynków, które przetrwały do dziś, pochodzi z XVIII wieku. Obszar niedostępny przez te wszystkie lata dla zwykłych śmiertelników, obejmuje labirynt kilkuset budowli skrywających tysiące pomieszczeń, placów i rozmaitych zakamarków. Fascynujące miasto zostało zbudowane zgodnie z zasadami opartymi na teorii chińskiego ładu kosmicznego i prezentuje najznamienitszy przykład tradycyjnej architektury chińskiej, w której dostrzec można charakterystyczne symbole w postaci smoka, feniksa, żurawia czy żółwia. Historyczny kompleks można zwiedzać nawet w kilka dni, chociaż na krótszej wycieczce koniecznie trzeba zobaczyć: najpotężniejszą Bramę Południkową – Wumen, z przepiękną Wieżą Pięciu Feniksów – Wufenglou; Pawilon Najwyższej Harmonii oraz kilka przyległych budowli ceremonialnych przedstawiających kunszt chińskich architektów, rzeźbiarzy i malarzy; apartamenty cesarskie między innymi z salami dworskimi i salą tronową cesarzowej; liczne pałace ozdobione malowidłami pochodzącymi z epoki wszystkich dynastii; Bramę Niebiańskiej Czystości – Qianqingmen będącą głównym wejściem do Wewnętrznego Dworu, gdzie cesarze podejmowali ważne decyzje i wysłuchiwali raportów, a także Cesarski Ogród uznawany za najpiękniejsze założenie parkowe w Chinach. Szlak spacerowy prowadzi także przez inspirujące Muzeum Zegarów oraz setki innych budynków, z których każdy ma swoją odrębną historię, architekturę i sale wystawowe. Chociaż nie da się zajrzeć w każdy kąt, na zwiedzanie tego zadziwiającego miejsca warto poświęcić jak najwięcej czasu.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. O oficjalnej atmosferze Zakazanego Miasta można zapomnieć w dzielnicy Qianmen, gdzie turyści podczas spacerów ciasnymi zaułkami i wąskimi uliczkami zwanymi „hutong”, obcują z codziennym życiem mieszkańców Pekinu. Znajduje się tam mnóstwo sklepików reprezentujących najróżniejsze branże oraz mikroskopijne knajpki serwujące chińskie specjały. Przemierzając główną ulice tej części miasta – Qianmen Dajie warto zwiedzić przykładowo Muzeum Historii Naturalnej i Architektury oraz wyglądającą baśniowo świątynię Nieba – Tiantan, której symbolika chińskich wierzeń, estetyka, umiar i piękno ujmuje szczególnie turystów zainteresowanych architekturą sakralną. W skład wspaniałego przykładu architektury z okresu dynastii Ming wchodzi między innymi zadziwiający Pawilon Cesarskiego Sklepienia Niebiańskiego, Ściana Echa czy Okrągły Ołtarz Nieba. Chociaż spacerując po labiryncie „hutongów” często można zgubić drogę, zawsze przechodzi się obok uroczych starych domów, staroświeckich aptek i sklepików z ziołami, których najintensywniejszy zapach unosi się na najpopularniejszej ulicy Dazhalan Lu. Dla turystów żywym skansenem może także okazać się pobliskie centrum zakamarków – Liulichang Jie.
Sporo zabytkowych obiektów przetrwało w północnej części miasta, wśród których na uwagę z pewnością zasługują rezydencje księcia Gong, Song Qingling, Wieża Bębnów i Wieża Dzwonu. Uzupełnieniem zwiedzania Zakazanego Miasta jest z pewnością wizyta w parkach Jingshan i Beihai, które od lat są ulubionym miejscem romantycznych przechadzek, wypoczynku, zwiedzania i obserwowania panoramy Pekinu. Wśród zagajników i skalnych ogrodów skrywa się kilka ciekawych budynków, które przy okazji cieszą oko swoją unikalna architekturą. Ciekawy jest przykładowo Mur Dziewięciu Smoków, stanowiący zaporę dla złych duchów, Pawilon Qiwang otoczony balustradami z białego marmuru oraz Pawilon Cesarskiej Długowieczności, w którym cesarze oddawali cześć swoim przodkom.
Na mapie turystycznej Pekinu leży także Pałac Letni – Yihayuan, czyli rozległe włości cesarskie pełne świątyń, pawilonów, pałaców i parków. Zamysł wybudowania pałacu pochodzi z XII wieku i od razu stał się wielkim przedsięwzięciem architektonicznym. Kompleks był przez kilka wieków miejscem rekreacji i wypoczynku wielu cesarzy, a także oczkiem w głowie cesarzowej Cixi. Chociaż obecna i odrestaurowana zabudowa pochodzi z początku XX wieku, zadziwia przybywających w to miejsce podróżników, którzy chcą podziwiać wspaniały park budowany w oparciu o zasady „feng shui”(wiatr i woda), słynną Marmurową Łódź zdobiącą brzeg jeziora, Most Siedemnastu Łuków prowadzący na Wyspę Południową z górującą Świątynią Króla Smoków, a także Wzgórze Długowieczności z niekończącą się liczbą altanek i pawilonów. W trakcie wędrówki nie sposób przegapić oryginalnego Pawilonu Życzliwości i Długowieczności, w którym cesarzowa Cixi knuła misterne intrygi, Pałacu Nefrytowych Fal, gdzie więziono cesarza Guangxu, czy Ogrodu Cnoty i Harmonii z najważniejszym elementem, jakim jest trzykondygnacyjny teatr. Całość obiektu skąpana w cudownych ogrodach naszpikowana jest dziesiątkami innych budynków, rzeźbami, świątyniami i pałacami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, między którymi spacer zajmuje nie tylko mnóstwo czasu, ale także wzbogaca turystyczną wiedzę na temat funkcjonowania cesarskiego dworu. Jeżeli ktoś ma więcej sił na zwiedzanie, koniecznie powinien zobaczyć ruiny Starego Pałacu Letniego rozproszone w nastrojowym parku pełnym jeziorek, sadzawek i szlaków pieszych.
Wśród pozostałych miejsc, które warto zwiedzić w Pekinie, wymienić należy Starożytne Obserwatorium przeznaczone od wieków do celów astrologicznych, okolice ulic Fuchengmennei i Wenjin z wieloma zabytkami, Muzeum Lu Xuna oraz miejscowe ZOO z egzotycznymi zwierzętami. Chociaż w Pekinie znajdują się setki świątyń, warto przynajmniej z zewnątrz zobaczyć Świątynię Lamy – największą, buddyjską atrakcję miasta, która powstała w 1744 r., posiada swoje tajemnice i składa się z całego kompleksu budynków oraz Świątynię Konfucjusza, przed którą można spotkać mędrców grających w popularną grę chińskich filozofów – „madżong”.
Zwiedzanie Pekinu to duże wyzwanie logistyczne, dlatego najlepiej skorzystać z agencji turystycznych doskonale zorientowanych w najciekawszych miejscach. Stolica stawia przed turystami także oszałamiający wybór restauracji, bogatą ofertę kulturalną i zaskakującą propozycję życia nocnego. Osobną sprawą są zakupy oraz zwiedzanie miasta w niekonwencjonalny sposób rowerem lub tradycyjną rikszą. Pekin oferuje turystom także atrakcyjną pod każdym względem, nowoczesną i doskonale wyposażoną bazę noclegową, zlokalizowaną w dogodnych okolicach. Korzystają z niej zarówno turyści zwiedzający miasto, jak i podróżnicy pragnący poznać okolicę, która jest również fascynująca i zachęca do częstych wypadów poza stolicę.