Hala Sultan Tekke – położona 5 km na południowy zachód od Larnaki zwraca uwagę turystów, którzy w pobliżu lotnisko chcą zwiedzać lokalne zabytki. Tekke oznacza dosłownie klasztor, natomiast Hala Sultan to przede wszystkim marabut, czyli grób świętego ascety. Podobno w tym miejscu pochowana została ciotka Mahometa, do świątyni przybywają obecnie islamscy pielgrzymi z wielu stron świata, gdyż to jedno z najświętszych miejsc ludów wyznających tę religię. Miejsce to słynie z wielu ciekawych legend i opowieści, które zachęcają do sprawdzenia, co tak naprawdę wydarzyło się w klasztorze. Bez problemu można dostać się w to miejsce lokalnym autobusem, a przy okazji warto też zobaczyć akwedukt Kamares znajdujący się nieopodal.
Słone jezioro Larnaki – na lotnisku w Larnace można wynająć samochód i udać się w to niezwykle ciekawe miejsce, położone na prawo od Hala Sultan Tekke. Z przygotowanego specjalnie punktu widokowego można podziwiać niezliczone gromady flamingów, a zrobione im ciekawe zdjęcie z pewnością będzie miłą pamiątką z pobytu na Cyprze.
Khirokitia – turyści, którzy chcą zobaczyć jak wyglądają wykopaliska archeologiczne na Cyprze mogą udać się do tej wioski, która należy do najwspanialszych zabytkowych osad udostępnionych zwiedzającym.
Klasztor Stavrovouni – położony 40 km od Larnaki wspaniały zabytek odwiedza wielu turystów, chociaż panujące w nim obyczaje są bardzo surowe dla zwiedzających. Malowniczy klasztor zgodnie z legendą założyła matka Konstantyna Wielkiego i ukryła w nim relikwie Świętego Krzyża, i stąd powstała nazwa – Góra Krzyża. Do klasztoru mają wstęp tylko mężczyźni i zabronione jest robienie zdjęć.
Pryga – w tej wiosce znajduje się prawdziwy zabytek jakim jest Kaplica Królewska uważana za jedną z najważniejszych budowli epoki frankońskiej. Zaciekawionych historią turystów przyciągają niebywałe malowidła ścienne.
Amathus – legenda głosi, że to najstarsze greckie miasto-państwo założył syn Herkulesa, a dzięki swojej historii i niebywałym zabytkom jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie. Gdy na Cyprze panowali Rzymianie zrobili z tego miasta stolicę jednego z czterech okręgów, a pozostałości po okresie świetności można podziwiać i dziś. Zachowana część starego miasta, po której można spacerować między odrestaurowanymi kolumnami wyłożona jest kamiennym brukiem zwanym „agora”. Turyści pragnący zrozumieć historyczne znaczenie miejsca powinni udać się na akropol rozpościerający się na malowniczym wzgórzu, a wzniesione na urwisku mury obronne okalające majestatycznie ruiny świątyni Afrodyty i Herkulesa sprawiają, że okolica uchodzi za niezwykle romantyczną. Koniecznie trzeba zajrzeć do miejscowego portu, w którym wylądował Ryszard Lwie Serce podążający na podbój Limassolu, a lokalne piwo KEO ugasi pragnienie w jednej z tawern tego malowniczego miejsca.
Kolossi – z nowego portu w Limassol prowadzi niezwykle malownicza trasa do zamku krzyżowców, znanego na całej wyspie i chętnie odwiedzanego przez turystów. Po drodze do tego urokliwego miejsca warto na chwilę zatrzymać się na którejś z plantacji pomarańczy i skosztować starej odmiany „sherkerika”, której charakterystyczna słodycz występuje tylko w tym rejonie. Dzieje samej twierdzy wiążą się z losem urzędujących na tym terenie joannitów, którzy bronili jej przez wieki przed najazdami tureckimi i weneckimi. Zwiedzając ten cenny zabytek można też podejść do dawnej fabryki cukru, która uchodzi za symbol rozwoju cywilizacyjnego na tych terenach.
Kourion – uchodzi za najbardziej znaczące odkrycie archeologiczne na południu Cypru, do którego zaglądają zwiedzający wyspę turyści chcący wnikliwiej poznać jej historię. Na zwiedzanie ruin trzeba poświęcić sporo czasu, więc lepiej dobrze sobie zaplanować dzień przyjazdu na tę imponującą krawędź nadmorskiego urwiska. Droga prowadząca przez Kourion mija ruiny nekropolii i prowadzi do kaplicy Ayios Ermoyenis otoczonej gajem eukaliptusowym, sprawiającym niesamowite wrażenie wywołujące chwilę zadumy. Kawałek dalej znajduje się odnowiony teatr, w którym obecnie odbywają się liczne spektakle przyciągające na tę okoliczność turystów poszukujących niezwykłych atrakcji. Warto zwiedzić oficynę Eustoliosa i starożytne łaźnie, które zdobią wspaniałe mozaiki. Więcej czasu trzeba zarezerwować na zwiedzenie bazyliki z V w. o interesującej konstrukcji, a dodatkową atrakcją będzie niebywały widok ze wzgórza na błękitne morze rozpościerające się u jego podnóży. Spacerując dalej po starożytnym mieście w pamięć z pewnością zapadną rzymski Dom Gladiatorów oraz mozaika Achillesa, a zwieńczenie wędrówki turyści znajdą na rzymskim rynku wzbogaconym odbudowaną kolumnadą przylegającą do nimfeum – ozdobnej budowli z fontanną zasilaną wodą z akweduktu. Niedaleko tego wspaniałego miejsca położone są malownicze plaże, na których można znaleźć wytchnienie po długich wędrówkach obfitujących w wiele niezapomnianych wrażeń. Turyści, którzy będą mieli jeszcze siły na podjęcie jednego wysiłku związanego ze zwiedzaniem powinni udać się do sanktuarium Apolla Hylatesa, którego kult datowany jest na VIII w. p.n.e. Koniecznie trzeba zobaczyć palestrę oraz przylegające do kompleksu łaźnie, a punktem kulminacyjnym zwiedzania jest wspaniała świątynia Apolla. Fani piłki nożnej będą mogli też zobaczyć jak wyglądał rzymski stadion na 6 tys. osób.
Rejsy łodzią podwodną – należą do jednej z największych atrakcji na Cyprze, którą zachwycają się zarówno dorośli jak i dzieci. Specjalna łódź schodzi na głębokość 40 m, a w trakcie rejsu, który dostarcza niezapomnianych wrażeń, można podziwiać egzotyczne gatunki ryb i wraki statków spoczywających na dnie.
Góry Troodos – gościnni mieszkańcy gór, wspaniałe krajobrazy i dzika, niczym nieskażona przyroda to reklama tego wspaniałego, cypryjskiego zakątka. Ta malownicza i jedyna w swoim rodzaju masa skał wulkanicznych króluje nad zachodnią częścią Cypru, a wśród zachwycających krajobrazów kryją się warte odwiedzenia zabytki sztuki bizantyjskiej. Atrakcji w tym regionie turystycznym jest naprawdę wiele i trzeba dobrze zaplanować trasę po miejscach, które chce się zobaczyć. Bizantyjskie kościoły i klasztory przetrwały wszystkie zawieruchy wojenne i pozostały w prawie nienaruszonym stanie, a górskie kurorty mierzą się z rzeszami napływających turystów, którzy pragną wypoczywać w niewystępującym na innych częściach wyspy klimacie oraz zwiedzać wspaniałe pozostałości po zamierzchłych czasach. Większość dróg idealnie nadaje się na piesze wędrówki i uprawianie górskich sportów. Turyści mogą wypoczywać w kurorcie Troodos, który jest najlepszą bazą wypadową na najwyższy szczyt na Cyprze – Olimp. Wędrówki wokół szczytu są niebywałą atrakcją i mnóstwo wczasowiczów przyjeżdża w tę niezwykłą okolicę, żeby przemierzyć wspaniałe szlaki i zdobyć ten okazały szczyt. Z okolic Platres można wyruszyć na wspaniałe górskie szlaki, a jeden z nich prowadzi do zachwycającego Wodospadu Kaledońskiego. Koniecznie trzeba zobaczyć malowniczy klasztor Troodhitissa powiązany losami z cudowną ikoną i nieziemską grotą, którą także można zwiedzić. W okolicy znajduje się najsłynniejszy na Cyprze klasztor Kykkos otoczony czcią przez wyznawców prawosławia, którego największym skarbem jest ikona Madonny. Miejsc sakralnych do zwiedzenia jest naprawdę wiele, a spacery i penetrowanie okolicznych atrakcji zajmuje mnóstwo czasu. Kurorty w Górach Troodos są całoroczne, bowiem w zimie zamieniają się w miejscowości, z których najchętniej korzystają narciarze.
Yeroskipou – z Paphos do tej malowniczej wioski jest niezwykle blisko, a słynie ona z wspaniałych wyrobów ceramicznych, które warto nabyć jako pamiątkę. Popularnością wśród turystów cieszą się także greckie i tureckie przysmaki „loukomi” – galaretka wytwarzana z syropu gronowego i „halloumi” – aromatyczny ser z mleka kóz wypasanych na pastwiskach porośniętych wyłącznie tymiankiem, które można kupić w okolicznych straganach. Warto też zajrzeć do kościoła Ayia Pareskevi, który uchodzi za arcydzieło bizantyjskiej architektury sakralnej.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Palea Paphos – osada robi miłe wrażenie na turystach, a dla poczucia niezwykłego, cypryjskiego folkloru można poświęcić chwilę, żeby przespacerować się krętymi uliczkami, wiodącymi między tradycyjnymi, niskimi domami lub też usiąść w którejś z przytulnych kawiarenek i w towarzystwie Cypryjczyków napić się likieru sherry Emva Cream.
Skała Afrodyty – mogłoby się wydawać, że nie ma tam nic ciekawego, a jednak. Kult Afrodyty, patronki Cypru jest tak silny, że w miejsce to pielgrzymowali od wieków nie tylko wyznawcy tej ciekawej religii, ale także turyści, których bardzo ciekawi historia związana z tą boginią. Dlatego nie mogą przegapić skał wyrzuconych przez rozzłoszczone morze, a wśród nich tej jednej, jedynej, majestatycznej Petra tou Romiou – znanej jako Skała Afrodyty, gdzie z morskiej piany zrodziła się bogini miłości. Skałę tę najlepiej podziwiać przy zachodzie słońca z pobliskiego punktu widokowego, a dla zakochanych podróżników z pewnością będzie to nieziemskie przeżycie.
Ayio Neofytos – klasztor znany jest z tego, że jego założyciel – mnich Neofytos – wykuł w skale grotę, w której zamieszkał, a później do tego miejsca przybywało wielu pielgrzymów w celu oglądania ozdobnych malowideł ściennych. W miejscu tym wybudowano klasztor, a rysunki z groty rozsławiają do dzisiaj całą wyspę. Wędrówka po tej pustelni na długo zapadnie w pamięć i usatysfakcjonuje turystów poszukujących śladów przeszłości.
Klasztor Panagia Chrysorrogiatissa – warto tam zajrzeć ze względu na dwa kościoły pochodzące z XII i XVIII wieku, w których zachowały się przepiękne ikony.
Półwysep Akamas – okoliczna wioska Lakki wyspecjalizowała się w organizowaniu turystycznych rejsów, w trakcie których najlepiej można zwiedzić ten malowniczy zakątek. Wycieczka łodzią z przezroczystym dnem zaczyna się w tej prześlicznej osadzie rybackiej, a kończy w Błękitnej Lagunie lub przy błotnistym jeziorku znanym jako Fontana Amorosa – Fontanna Miłości. Takie rejsy są niezwykłą atrakcją, której nie można przegapić, a zadowoleni będą zarówno dorośli, jak i dzieci. Półwysep zwiedza się także specjalnie przygotowanymi szlakami turystycznymi podziwiając jednocześnie najbardziej malownicze zakątki.
Łaźnia Afrodyty – na zachód od miejscowości Lakka rozpościerają się kamieniste plaże idealnie nadające się na długie spacery, w trakcie których można dotrzeć Łaźni Afrodyty, w której struga lodowatej wody wypływająca spod skały tworzy niewielką, naturalną sadzawkę, gdzie przed wiekami Akamas ujrzał kąpiącą się Afrodytę. Aura miejsca sprzyja romantycznym wieczorom, które można spędzić w tym legendarnym miejscu otoczonym dzikimi figowcami.
Klasztor Khrysorroyiatissa – zacne miejsce, które cieszy się popularnością wśród turystów z dwóch powodów. Ciekawa legenda związana z kultem Afrodyty sprawia, że w klasztorze można zobaczyć prawdziwe cypryjskie skarby i drogocenne ikony, a miłośnicy wina mogą zaszyć się w klasztornych piwnicach i do woli degustować wyśmienity trunek o nazwie Monte Royia.
Doliny rzek Xeros i Dhiarizos – położone są niezwykle malowniczo na południowo-wschodnim krańcu okręgu Paphos, a o ich atrakcji świadczą zabytki architektury w postaci opustoszałych kościołów, zabytkowe mosty oraz wspaniałe trasy spacerowe, na których można podziwiać przepiękną okolicę i niepowtarzalne krajobrazy.
Limassol – wzdłuż wybrzeża ze starego portu na północ prowadzi czteropasmowa droga z pasem zieleni pośrodku, w jej pobliżu znajduje się zamek – oryginalna zabytkowa budowla Starego Miasta otoczona labiryntem wąskich uliczek i starych budynków. Po malowniczej starówce można odbywać długie spacery i zasiadać w przytulnych restauracjach urządzonych w cypryjskim klimacie. W architekturze zamku można dostrzec wpływy panowania Wenecjan, Turków czy Brytyjczyków, a wiąże się z nim romantyczna legenda o królu Ryszardzie Lwie serce, którą warto się zainteresować. W muzeum zamkowym pozostało po tych czasach wiele drogocennych eksponatów, a po zwiedzaniu odetchnąć można w okalającym zamek pięknym parku czy też udać się na zamkową wieżę, z której rozpościera się przepiękny widok na miasto i morze. Warto tam zajrzeć, żeby poczuć odległe czasy, a będąc już w okolicy turyści o mocnych nerwach mogą zwiedzić Muzeum Gadów, które posiada ciekawą i niezwykłą kolekcję. Następnym żelaznym punktem na trasie wycieczki po mieście jest dzielnica turecka wyznaczona ciekawymi meczetami Cami Kebir i Cami Cedid. Uwagę przyciągają piękne wykusze na piętrach budynków, a na niektórych ścianach widnieją jeszcze tureckie napisy, które koniecznie trzeba upamiętnić aparatem fotograficznym. O nazwie dzielnicy przypominają też malownicze uliczki, w które warto się zapuścić w celu poszukiwania jakichś cennych pamiątek z tego miejsca. W dzielnicy uchowała się jedna łaźnia turecka, a nieco dalej wzrok przyciąga katedra Agia Napa słynąca z historii o chuście św. Weroniki ofiarowanej Chrystusowi podczas Drogi Krzyżowej. Spacerując po mieście można zwrócić uwagę na kościół Świętej Trójcy oraz Muzeum Sztuki Ludowej, w którym jest pokaźna wystawa narzędzi rolniczych, tradycyjnych mebli, ceramiki i tkanin. Spragnieni turyści mogą zorganizować sobie mini wycieczkę po wytwórniach win należących do największego producenta na Cyprze. Wizyta w tym zacnym miejscu kończy się degustacją, a na pamiątkę można sobie zamówić oryginalny trunek pochodzący z Limassolu. Po tak urozmaiconym spacerze dobrze jest odpocząć w miejskich ogrodach słynących z winobrania. Zresztą ogrom turystów przyciąga do Limassolu wrześniowy festiwal wina odbywający się w tym miejscu, na którym można spróbować wielu gatunków tego wspaniałego napoju, a degustacji towarzyszą zwykle zabawy i folklorystyczne obrzędy. Dużą popularnością wśród spędzających urlopy na Cyprze cieszy się też majowe święto kwiatów – Anthestiria, nawiązujące do antycznej tradycji kwietnych hołdów składanych Afrodycie i Dionizosowi.
Larnaka – atrakcje turystyczne rozrzucone są po całym mieście i trzeba dysponować sporą ilością czasu, żeby zobaczyć jak najwięcej zabytków. Wybrzeże Larnaki charakteryzuje się przepiękną promenadą, po której można odbywać wielogodzinne spacery wśród szpaleru dorodnych palm, a liczne kafejki i tawerny położone blisko morza czynią to miejsce niezwykle urokliwym i doskonałym do wypoczynku. Niedaleko promenady znajduje się wspaniała marina, na której można podziwiać luksusowe jachty cumujące przy malowniczym nabrzeżu. Spacerując promenadą można dojść do głównej arterii miasta oraz zwiedzić nadmorski fort, którego dziedziniec zmienia się w okresie letnim w scenę teatralną. Wycieczkę po mieście warto zacząć od najważniejszego zabytku z IX w. – kościoła Agios Lazaros poświęconego Łazarzowi, gdzie w jednej z krypt ów święty podobno przez jakiś czas spoczywał. Surowe i kamienne wnętrze pozwala odetchnąć od bogatego wystroju, który można podziwiać w innych cypryjskich kościołach, a dla porównania warto też zobaczyć oddalony o kilkaset metrów kościół Agia Faneromeni. Od kościoła św. Łazarza do portu rozciąga się dawna dzielnica turecka, którą z ciekawości można obejść i podziwiać imponujące domy i charakterystyczne bungalowy – parterowe domki otoczone werandami. W północnej części dzielnicy warto obejrzeć meczet Buyuk Cami, który służy miejscowej ludności pochodzącej z Egiptu, Syrii, Libanu i Iranu. Świątynia udostępniona jest dla turystów i można w niej podziwiać arkadowe, trójnawowe wnętrze z drewnianym chórem, a kawałek dalej nienasyceni zabytkami turyści mogą podejść do fortu pamiętającego prastare czasy, który przed II wojną światową Brytyjczycy wykorzystywali jako więzienie. Wykorzystując promienie słoneczne można odpocząć na 800 metrowej plaży, która mimo grubego piasku cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów, choć raczej do plażowania wybierane są pobliskie kąpieliska. Na uwagę zasługuje miejscowe Muzeum Pieridesa, w którym można podziwiać między innymi wspaniałe terakotowe kolekcje i Muzeum Historii Naturalnej. Pasjonaci historii mogą również zwiedzić pobliskie wykopaliska, a turyści poszukujący pamiątek i lokalnego folkloru na miejscowym bazarze z pewnością znajdą ciekawe przedmioty ozdabiające ich podróżnicze kolekcje.O ciekawych wydarzeniach i imprezach informują porozwieszane w mieście plakaty, a miłośnicy trunków będą mogli rozglądnąć się za lokalnymi barami, których nie brakuje na deptaku Laiki Yitonia.